Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Apel Polski ws. rozpoczęcia negocjacji członkowskich w UE z Macedonią Północną i Albanią

AS 16:56 19 listopada 2019
flickr
Sześć krajów, w tym Polska apeluje o szybkie rozpoczęcie przez Unię negocjacji członkowskich z Macedonią Północną i Albanią, najpóźniej do marca przyszłego roku. Pod listem do przewodniczącego Komisji Europejskiej podpisali się ministrowie spraw zagranicznych Polski, Austrii, Czech, Słowacji, Słowenii i Włoch.

List widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Z powodu sprzeciwu przede wszystkim Francji na niedawnym szczycie w Brukseli, Unia Europejska nie zdecydowała się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią.

 

Szefowie dyplomacji sześciu krajów napisali, że w czasie, kiedy świętowana jest 30. rocznica upadku żelaznej kurtyny, co zapoczątkowało jednoczenie Europy, niemożliwe jest zakończenie tego procesu bez Bałkanów Zachodnich.

"Co więcej, nie może być wątpliwości, że trwała stabilność oraz bezpieczeństwo, jak również kontynuacja reform w regionie mogą być osiągnięte poprzez integrację z Unią" - czytamy w liście sześciu ministrów do szefa Komisji Europejskiej.

Podkreślili oni, że osiągnięcie tego celu jest kluczowe dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej dlatego nie należy godzić się na niepotrzebne opóźnienia. "Nie ma alternatywy dla pełnego członkostwa krajów Bałkanów Zachodnich w Unii Europejskiej, jeśli chcemy skutecznie chronić nasze interesy w regionie" - napisali ministrowie.

Wezwali też Komisję Europejską, by do stycznia przyszłego roku opracowała konkretne propozycje, które wzmocnią proces integracji Bałkanów Zachodnich ze Wspólnotą. 

 

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze