Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Jach: Skuteczność polskich służb poprawia się z roku na rok

A.N 20:29 8 listopada 2019
Telewizja Republika
Gościem red. Piotra Nisztora w programie Telewizji Republika „Rozmowa Ściśle Jawna” był Michał Jach, szef sejmowej komisji obrony narodowej.

Gość Piotra Nisztora odniósł się do ogłoszenia przez prezydenta Andrzeja Dudę i ambasador USA Georgette Mosbacher, wprowadzenia wobec Polski programu ruchu bezwizowego. Michał Jach podkreślił, że jest to wynik wyjątkowo dobrych relacji polsko-amerykańskich:

 – Udało się to dzięki bardzo dobrym relacjom prezydenta Andrzeja Dudy ze Stanami Zjednoczonymi i Donaldem Trumpem. Prezydent Stanów Zjednoczonych jednoznacznie powiedział, że za jego kadencji będą zniesione wizy i dotrzymał tego. Jest też w tym wielka praca Georgette Mosbacher. Praca, jaką wykonała ambasada USA, bardzo nam pomogła. – zaznaczył.

Polska – ważny partner

Szef komisji powiedział także, że próba zdezawuowania działań rządzących w sprawie zniesienia wiz jest wyrazem braku obiektywizmu: 

– Złośliwcy próbują wyśmiewać wszystko co robimy. Oczekiwałbym minimum obiektywizmu. Nasi obywatele będą traktowani jak Niemcy, Włosi czy Czesi. Będziemy traktowani jako ważny partner Stanów Zjednoczonych – wskazywał.

 – Polska jest ważnym partnerem dla Stanów Zjednoczonych i rząd pokazuje, żeby w jakiś sposób to zaprezentowały m. in. poprzez zwolnienie z obowiązku wizowego, ale także w zakresie bezpieczeństwa militarnego – dodał.

 Najnowocześniejszy sprzęt

 Michał Jach zapewnił, także że dobre stosunki Polski i USA mają bezpośrednie przeniesienie na bezpieczeństwo narodowe.

 – Kupujemy najnowocześniejszy sprzęt. Kupujemy sprzęt, który mogą kupić tylko niektóre państwa. Jesteśmy traktowani bardzo poważnie, dlatego – wskazywał.

 Gość Telewizji Republika, mówiąc o inwestycji w samoloty F-35, zapewniał o ich najwyższym standardzie technologicznym. Odniósł się także, do głosów krytykujących zakup maszyn:

 – Jest grupa ludzi, tak zaślepiona nienawiścią do PiS, że są w stanie potępić w czambuł wszystko, co robimy. Samoloty F-35 to nie są zwykle samoloty. To samoloty piątej generacji, których poziom technologiczny pozostanie niedościgniony przez wiele lat – mówił

– Chcę powiedzieć o ich cenie. (...) Kilka tygodni temu rząd USA podpisał umowę z producentem tego samolotu, gdzie zapewniono, że jego cena zejdzie do 72 mln dolarów. To gigantyczne pieniądze, ale dla porównania F16 to 68 mln, czyli cena samolotu poprzedniej generacji jest porównywalna (…) Będziemy na tym korzystać, bo będziemy kupować te maszyny po ustalonych cenach. – dodał.

 Próby rosyjskiej infiltracji

 Szef sejmowej komisji mówił także o stanie polskich służb, w kontekście prób wywiadowczych Rosji w naszym kraju:

– Polska zawsze była dla Rosji jednym z głównych kierunków działania operacyjnego służb rosyjskich. (…) Jestem pewny, że skuteczność polskich służb, kontrwywiadu i ABW, poprawia się z roku na rok. Były dewastowane do 2015. Odbudowujemy je. (..)Rozbudowujemy tez siły zbrojne – powiedział Jach.

 Wskazał na konieczność nowelizacji przepisów dotyczących szpiegostwa:

– Są pewne ograniczenia prawne, które utrudniają skuteczną działalność służb kontrwywiadowczych i nad tym trzeba się pochylić. Bezpieczeństwo jest sprawą fundamentalną. (…). Podstawowym zadaniem służb kontrwywiadowczych jest uniemożliwienie szkodzenia Polsce – zaznaczył.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze