Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kultowy hit plagiatem? Jest decyzja sądu!

M.N. 12:26 10 marca 2020
Wikimedia Commons
W sądzie toczyła się sprawa o plagiat legendarnego zespołu Led Zeppelin, jakiego mieli dopuścić się muzycy, tworząc swój największy przebój „Stairway to heaven”.

W 2014 roku zapomniany już nieco zespół Spirit oskarżył Led Zeppelin o splagiatowanie utworu „Taurus” napisanego przez zmarłego w 1997 roku Randy'ego Wolfe'a. Po dwóch latach sąd w San Francisco orzekł, że nie doszło do przestępstwa, ale prawnicy złożyli apelację. 

Sąd apelacyjny uznał, że w trakcie analizy sąd pierwszej instancji popełnił serię błędów i piosenka Led Zeppelin jeszcze raz trafiła pod lupę ekspertów. W poniedziałek wydano ostateczny werdykt. 

Stosunkiem głosów 9-2 sędziowie zdecydowali, że ballada „Stairway To Heaven” nie narusza praw autorskich piosenki zespołu Spirit. Oceniono, że struktura obu utworów nie jest podobna. 

W 2004 roku utwór został sklasyfikowany na 31. miejscu listy 500 utworów wszech czasów według czasopisma „Rolling Stone”. Odkąd w 2014 roku ruszył proces, muzycy zarobili tylko dzięki „Stairway to heaven” 3,4 miliona dolarów.

Źródło: The Guardian, tvp.info

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze