Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Olczak: Przez dziesiątki lat nie potrafiliśmy pielęgnować naszej historii. „Żegota. Dokumenty 1942 – 1944.” - POBIERZ PUBLIKACJĘ

am 18:11 5 lutego 2018
Mariusz OlczakTelewizja Republika
Gościem Marcina Bąka na antenie Telewizji Republika był Mariusz Olczak, zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych. Opowiedział o Żegocie, Radzie Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu RP - organizacji, której zadaniem była pomoc Żydom w gettach oraz poza nimi. Dlaczego wie o niej tak niewielu?

Żegota - słabo znana organizacja

– Historia się nie skończyła, wciąż powraca wraz z odchodzącym pokoleniem, które pamięta tamte czasy. Obecnie odbywa się ważna dyskusja historyczna. Tak się dzieję, że Żegota jest bardzo słabo znana na Zachodzie. Wszystko to opowiadane jest tylko po polsku - mówił Olczak.

– Przez dziesiątki lat nie potrafiliśmy pielęgnować naszej historii, nie prowadziliśmy polityki historycznej. Nasz kraj, pod butem komunistycznym, nie był w stanie odpierać fałszywych zarzutów. Wiele nieporozumień, które dziś mają miejsce, bierze się z tych zaniedbań - kontynuował.

Wszystko było ważniejsze od historii w latach 90.

– W tamtych latach uciekło nam wiele świadków historii. PRL nie prowadził akcji dokumentowania wśród kresowian, takich informacji jest niezwykle mało - mówił, w stawiając w opozycji Zachód, który prowadził szczegółową dokumentację.

– Po raz pierwszy zebraliśmy w jednej publikacji wszelkie dostępne informacje. Oprócz realnej pomocy, dokumentowano konkretne czynności związane z aparatem terroru. Ta wiedza została zachowana w archiwach BIP-u. Mniejsza część była wysyłana na Zachód, w depeszach do naszych władz w Londynie - tłumaczył.

Zapraszamy do pobrania i zapoznania się z wersją elektroniczną publikacji „Żegota. Dokumenty 1942 – 1944.”, która prezentuje dokumenty wytworzone przez tę organizację i jej dotyczące z lat 1942-1944 znajdujące się w zasobie Archiwum Akt Nowych.

 LINK DO POBRANIA


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze