Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Orban o propozycji nowego budżetu UE: Chcą żeby biedni byli jeszcze biedniejsi

AS 16:57 5 listopada 2019
flickr
Podczas konferencji prasowej przywódców grupy V4 w Pradze szef węgierskiego rządu opowiedział się za likwidacją rabatów, które sprawiają, że niektóre państwa wpłacają do wspólnej kasy mniej w porównaniu ze swoim PKB.

Viktor Orbán zwrócił uwagę, że część pomocy unijnej wraca z biedniejszych krajów do Europy Zachodniej. Mimo to bogatsze kraje chcą ograniczyć Fundusz Spójności. - Chcą oni ograniczyć środki na politykę spójności tak, żeby ci, którzy są biedni, byli jeszcze biedniejsi, a państwa bogatsze otrzymały więcej. To jest niesprawiedliwe - powiedział Viktor Orbán.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Parlament Europejski wskazał kilka krajów Europy Zachodniej jako tak zwane raje podatkowe, które dodatkowo zabierają pieniądze innym krajom. Szef rządu po raz kolejny zaapelował o walkę z luką VAT-owską na poziomie europejskim.

Mateusz Morawiecki powiedział, że rocznie z powodu luki Unia Europejska traci 150 miliardów euro. Dodał, że to tyle, ile wynosi unijny budżet. Podkreślił, że zmniejszenie luki VAT-owskiej o przynajmniej 10 procent pozwoliłoby na rezygnację z jakichkolwiek redukcji.

Tematowi przyszłego budżetu Unii Europejskiej poświęcony był szczyt Przyjaciół Spójności, który odbył się w Pradze. Obok przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej wzięli w nim udział przedstawiciele 13 innych krajów Europy Środkowej i Południowej oraz unijny komisarz do spraw budżetu, Guenther Oettinger.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze