Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

To badanie krwi wykryje raka na wiele lat przed pojawieniem się objawów

JS 19:38 2 sierpnia 2020
Technika wykrywania raka opiera się na procesie zwanym analizą metylacji DNApixabay
Nowe badanie krwi może wykryć różne rodzaje raka na wiele lat wcześniej, niż było to wcześniej możliwe przy użyciu tradycyjnych metod wykrywania. Ten przełomowy test krwi został opracowany przez startup z Chin i USA i nosi nazwę PanSeer.

Wczesne wykrycie raka może znacznie zmniejszyć śmiertelność spowodowaną chorobą. Naukowcy od lat próbowali opracować test przesiewowy w kierunku raka, który niezawodnie wykrywałby potencjał złośliwości, zanim komórki nowotworowe miałyby szansę się rozprzestrzenić, zwiększając skuteczność leczenia. Jednak do dzisiaj większość prób kończyła się niepowodzeniem lub w najlepszym przypadku przynosiła częściowe rezultaty.

Nowy, przełomowy test krwi, opracowany przez startup z Chin i USA, nosi nazwę PanSeer. Został opracowany przez międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, którym udało się z powodzeniem zdiagnozować pięć różnych typów raka na długo przed pojawieniem się objawów u badanych pacjentów.

Pięć rodzajów raka, które PanSeer może obecnie wykryć to rak żołądka, rak przełyku, rak jelita grubego, rak płuc i rak wątroby, wszystkie dość powszechne.

Test oparty jest na technice, która była rozwijana przez dekadę i pozwala na wykrycie nowotworów złośliwych we wczesnych stadiach, które nie doprowadziły jeszcze do żadnych objawów i przez to były niewykrywalne poprzednimi metodami.

Wcześniejsze metody wykrywania obejmowały zazwyczaj badaczy pobierających próbki krwi od osób, u których już zdiagnozowano chorobę.

Nowe badanie obejmowało 10-letnie badanie stanu zdrowia przeprowadzone w latach 2007-2017, w którym pobrano próbki krwi od ponad 120 000 zdrowych ludzi w Chinach, pobierając próbki od osób, zanim pojawiły się jakiekolwiek oznaki raka.

Technika wykrywania opiera się na procesie biologicznym zwanym analizą metylacji DNA, który sprawdza sygnatury DNA specyficzne dla różnych rodzajów raka i identyfikuje lokalizacje, które mają największe szanse na sygnalizację obecności raka. Następnie specjalny algorytm kompiluje wyniki i przedstawia prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.

„Pokazaliśmy, że do czterech lat przed wejściem tych osób do szpitala we krwi są już podpisy świadczące o tym, że mają raka” - mówi Kun Zhang, bioinżynier z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i współautor opracowania. „Nigdy wcześniej tego nie robiono”.

Testowi udało się wykryć wczesne oznaki raka u 95% z 605 pacjentów, którzy nie wykazywali żadnych objawów podczas testu, ale rak się rozwinął do czterech lat później.

Naukowcy mają nadzieję, że badanie PanSeer lub podobne badanie krwi stanie się standardowym badaniem rocznym, ale zauważyli, że zanim to się stanie, należy przeprowadzić dalsze i bardziej kompleksowe badania.

Artykuł na temat tego przełomowego odkrycia zamieszczono w czasopiśmie naukowym „Nature Communications”.

Źródło: The Jerusalem Post

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze